Results from the 2019 Math Field Day contests:

2019 Math Field Day Winning Teams

 2019 Winning Theme
 Margaret Landell (Cypress SD)

 

 2019 Button Design
Charles G. Emery - Grade 5 (Buena Park SD)

 

 2019 Poster Competition
1st Place: Beatty - Grades 4-6 (Buena Park SD)
2nd Place: Tarbut V'Torah - Grades 4-6 (Independent)
3rd Place: Charles G. Emery - Grade 4 (Buena Park SD)

 

 2019 Rubik's Cube Challenge Competition - CHAMPIONSHIP ROUND
1st Place
(Overall Champion):

Woodbury (Irvine USD - South) - Time: 1:16
Winner of Round 2 (Time 1:27)

2nd Place
(1st Place in North):

Hermosa Drive (Fullerton SD - North) - Time: 1:23
Winner of Round 1 (Time 1:23)

3rd Place:

Eastshore (Irvine USD - South) - Time: 1:27
Winner of Round 4 (Time 1:34)

4th Place:

Eastwood (Irvine USD - South) - Time: 1:33
Wild Card from Round 1 (Time 1:42)

5th Place:

Woodsboro (Placentia-Yorba Linda USD - North) - Time: 1:39
Wild Card from Round 4 (Time 1:45)

6th Place:

Vista Verde (Irvine USD - South) - Time: 2:34
Winner of Round 3 (Time 2:22)

 

 2019 Rubik's Cube Challenge Competition - PRELIMINARY ROUND 1
 1st Place:

Hermosa Drive (Fullerton SD - North) - Time: 1:23

2nd Place:

Eastwood (Irvine USD - South) - Time: 1:42

3rd Place:

Harbor View (Newport-Mesa USD - South) - Time: 2:21

4th Place:

Juliet Morris (Cypress SD - North) - Time: 2:26

5th Place:

Alderwood (Irvine USD - South) - Time: 2:43

6th Place:

Juliet Morris (Cypress SD - North) - Time: 3:45

 

 2019 Rubik's Cube Challenge Competition - PRELIMINARY ROUND 2
1st Place:

Woodbury (Irvine USD - South) - Time: 1:27

2nd Place:

Margaret Landell (Cypress SD - North) - Time: 1:55

3rd Place
(tied):

Blessed Sacrament (Diocese of Orange - North) - Time: 2:33

Santiago Hills (Irvine USD - South) - Time: 2:33

5th Place:

Laguna Road (Fullerton SD - North) - Time: 2:38

6th Place:

Plaza Vista (Irvine USD - South) - Time: 6:00+ (DNF)

 

 2019 Rubik's Cube Challenge Competition - PRELIMINARY ROUND 3
1st Place:

Vista Verde (Irvine USD - South) - Time: 2:22

2nd Place:

Robert C. Fisler (Fullerton SD - North) - Time: 2:24

3rd Place:

College Park (Irvine USD - South) - Time: 3:13

4th Place:

Tarbut V'Torah (Independent - South) - Time: 3:42

5th Place:

Beechwood (Irvine USD - South) - Time: 3:43

6th Place:

OC Academy of Arts/Sci. (Independent - South) - Time: 6:00+ (DNF)

 

 2019 Rubik's Cube Challenge Competition - PRELIMINARY ROUND 4
1st Place:

Eastshore (Irvine USD - South) - Time: 1:34

2nd Place:

Woodsboro (Placentia-Yorba Linda USD - North) - Time: 1:45

3rd Place:

Westpark (Irvine USD - South) - Time: 2:15

4th Place:

Sunset Lane (Fullerton SD - North) - Time: 2:34

5th Place:

St. Mary's (Independent - South) - Time: 2:43


NUMBER AND OPERATIONS
NORTH COUNTY SOUTH COUNTY
Grade 4 Grade 5 Grade 6 Grade 4 Grade 5 Grade 6
1st Place: Margaret Landell Hermosa Drive Robert C. Fisler    Santiago Hills    Eastshore Eastshore
Cypress SD Fullerton SD Fullerton SD Irvine USD Irvine USD Irvine USD
2nd Place: Laguna Road Sunset Lane Margaret Landell Tarbut V'Torah Turtle Rock Westpark
Fullerton SD Fullerton SD Cypress SD Independent Irvine USD Irvine USD
3rd Place: Blessed Sacrament The Pegasus School Beatty Westpark    Santiago Hills    Woodbury
Diocese of Orange Independent Buena Park SD Irvine USD Irvine USD Irvine USD
4th Place: Sunset Lane Woodsboro Woodsboro Vista Verde Tarbut V'Torah Alderwood
Fullerton SD Plac.-Yorba Linda USD Plac.-Yorba Linda USD Irvine USD Independent Irvine USD
5th Place: The Pegasus School Beatty Juliet Morris Eastshore Westpark    Santiago Hills   
Independent Buena Park SD Cypress SD Irvine USD Irvine USD Irvine USD

 

ALGEBRAIC THINKING
NORTH COUNTY SOUTH COUNTY
Grade 4 Grade 5 Grade 6 Grade 4 Grade 5 Grade 6
1st Place: Margaret Landell Hermosa Drive Margaret Landell    Eastshore  Eastshore Eastshore
Cypress SD Fullerton SD Cypress SD Irvine USD Irvine USD Irvine USD
2nd Place: Laguna Road The Pegasus School Woodsboro Santiago Hills Santiago Hills Westpark
Fullerton SD Independent Plac.-Yorba Linda USD Irvine USD Irvine USD Irvine USD
3rd Place: Beechwood Laguna Road Robert C. Fisler Vista Verde Turtle Rock  Turtle Rock
Fullerton SD Fullerton SD Fullerton SD Irvine USD Irvine USD Irvine USD
4th Place: Robert C. Fisler Robert C. Fisler Laguna Road Turtle Rock Vista Verde Santiago Hills
Fullerton SD Fullerton SD Fullerton SD Irvine USD Irvine USD Irvine USD
5th Place: Sunset Lane Orchard Hills Beatty Westpark Alderwood Alderwood
Fullerton SD Tustin USD Buena Park SD Irvine USD Irvine USD Irvine USD

 

DATA ANALYSIS
NORTH COUNTY SOUTH COUNTY
Grade 4 Grade 5 Grade 6 Grade 4 Grade 5 Grade 6
1st Place: Margaret Landell The Pegasus School Juliet Morris    Santiago Hills    Eastshore Vista Verde
Cypress SD Independent Cypress SD Irvine USD Irvine USD Irvine USD
2nd Place: Laguna Road Juliet Morris Robert C. Fisler Eastshore Santiago Hills Turtle Rock
Fullerton SD Cypress SD Fullerton SD Irvine USD Irvine USD Irvine USD
3rd Place: Robert C. Fisler Sunset Lane Woodsboro Turtle Rock   Tarbut V'Torah   Westpark
Fullerton SD Fullerton SD Plac.-Yorba Linda USD Irvine USD Independent Irvine USD
4th Place: Orchard Hills Margaret Landell Hermosa Drive Westpark Alderwood Eastshore
Tustin USD Cypress SD Fullerton SD Irvine USD Irvine USD Irvine USD
5th Place: Juliet Morris Charles G. Emery Orchard Hills St. Mary's Westpark    Santiago Hills   
Cypress SD Buena Park SD Tustin USD Independent Irvine USD Irvine USD

 

   Santiago Hills ‚Äč

GEOMETRY
NORTH COUNTY SOUTH COUNTY
Grade 4 Grade 5 Grade 6 Grade 4 Grade 5 Grade 6
1st Place: Margaret Landell Sunset Lane Margaret Landell    Santiago Hills    Santiago Hills Santiago Hills
Cypress SD Fullerton SD Cypress SD Irvine USD Irvine USD Irvine USD
2nd Place: Laguna Road Margaret Landell Robert C. Fisler Westpark Eastshore Eastshore
Fullerton SD Cypress SD Fullerton SD Irvine USD Irvine USD Irvine USD
3rd Place: Orchard Hills Laguna Road Juliet Morris Eastshore    Tarbut V'Torah    Westpark
Tustin USD Fullerton SD Cypress SD Irvine USD Independent Irvine USD
4th Place: Juliet Morris The Pegasus School Woodsboro St. Mary's Alderwood Eastwood
Cypress SD Independent Plac.-Yorba Linda USD Independent Irvine USD Irvine USD
5th Place: Blessed Sacrament Hermosa Drive Orchard Hills Turtle Rock Westpark    Turtle Rock   
Independent Fullerton SD Tustin USD Irvine USD Irvine USD Irvine USD

 

MEASUREMENT
NORTH COUNTY SOUTH COUNTY
Grade 4 Grade 5 Grade 6 Grade 4 Grade 5 Grade 6
1st Place: Sunset Lane Laguna Road Charles G. Emery   Vista Verde   St. John's Episcopal Harbor View
Fullerton SD Fullerton SD Buena Park SD Irvine USD Independent Newport-Mesa USD
2nd Place: Weaver Beatty Sunset Lane Tarbut V'Torah Westpark Eastwood
Los Alamitos USD Buena Park SD Fullerton SD Independent Irvine USD Irvine USD
3rd Place: Orchard Hills AG Min. Armenian Juliet Morris Culverdale    Harbor View Eastshore
Tustin USD Independent Cypress SD Irvine USD Newport-Mesa USD Irvine USD
4th Place: Laguna Road Sunset Lane Woodsboro Castille St. Mary's College Park
Fullerton SD Fullerton SD Plac.-Yorba Linda USD Capistrano USD Independent Irvine USD
5th Place: Lee Orchard Hills Laguna Road Turtle Rock Tarbut V'Torah    Alderwood   
Los Alamitos USD Tustin USD Fullerton SD Irvine USD Independent Irvine USD